Middle Districts 2023

Friday May 12th proved to be a stunning day in Palmy, where Palmerston North Golf Club hosted us for our tournament, with plenty of rain the prior to the day, a big thanks to the club who presented the course in fantastic condition, the greens were great, and the course was reasonably dry in most places. We were well fed in the clubhouse afterwards, and plenty of rehydration took place as well.

We had 86 players take to the course, with good scoring reflecting the condition of the day and course, for most of us that is 😊.

A big thanks to the following on course Sponsors who were stationed on a hole, you all really added to the day, and we hope to continue the challenges next year.

Craig & Brigid from Schneider, for the BBQ and refreshments,

Paul from ATT who had a chipping for Heinekens comp.

Peter from ESC for the putting comp and great prizes.

Tim from Legrand, with his chipping for Corona’s comp

Simon from Clevertronics, for sponsoring longest drive, with a new trophy and great prize pack.

A big thanks to all our Sponsors who joined us on the day, we had those stationed on a hole as mentioned, but also plenty playing as well, they make this event, and we need them to continue to grow and be bigger and better, so please support these businesses.

We had a great prize table put together, thank you to all those who contributed to this table.

The team’s section was won again by team Signify, this is the 3rd year in a row, so I can see a possible enquiry leading into 2024.

Thanks to the Middle Districts committee and supporters, who helped put this together, it’s very much appreciated.

Lastly, thanks to the teams who entered, taking time out of your schedule is challenging, so we hope you enjoyed catching up with others in the industry.

Best Regards

Matt Pickering

2023 Results
Senior Gross – The BJC Cup – Shane Mellor                             (71 gross)
Junior Gross – The PDL Cup – Daniel Simon                             (86 gross)
Senior Nett – The BICC Cup – Greg Johnson                             (66 net)
Junior Nett – The Thorn Cup – Frank Martin                              (73 net)
Senior Stableford – The Safe Asleep Cup – Ben Gunn             (44 points)
Junior Stableford – The Heatway Cup – Dion Reardon            (38 points)
Winning Team – Best 2 Stablefords per hole – Signify            (102 points)

Many thanks to our sponsors:
National Gold Sponsors: J A Russell, Master Electricians, Schneider Electric, ABB, ATT
Regional Gold Sponsors: Glight, Signify, Electrical Supply Corp, The Heating Company, Tycab, Legrand, Clevertronics
Prize Sponsors: Schneider Electric, Legrand, Golf Distributors, J A Russell, Chemz, Active Electrical, CSL, Advance Manawatu,

BBQ Sponsor – Schneider Electric

Team Signify
Winning Team

Simon @ Clevertronics presenting James Saywell with Long Drive Trophy

Mark Mansell
Nearest Pin
Presented by
Victoria@Signify

Richard Malcom
Nearest Pin
Presented by
Victoria@Signify

Senior Gross Winner
Shane Mellor
Presented by ABB’s Leigh Blade

Junior Gross Winner
Daniel Simon
Presented by ABB’s Leigh Blade



>
Protected by CleanTalk Anti-Spam