The 52nd NZ Electrical Trades Golf, Pukekohe Golf Club, hosted by the Auckland Electrical Trades Golf Association.
November 11th - 13th 2018

Thirty minutes from downtown Auckland "The Jewel of Auckland Golf" Pukekohe Golf Club is a must visit for all avid golfers traveling to the Auckland region.

Many thanks to all of our supporting sponsors for their generous financial support that goes toward the successful hosting of this our calendar event of the golfing year.
Gold - J.A. Russell Ltd/Radcliffe Electrical, Master Electricians, NHP, Schneider Electric.
Silver - Ideal Rexel Group.
Bronze - Clevertronics and First Flex Cables

The Week of Golf:
The teams began arriving on the Saturday with Middle Districts driving from Palmerston North to enjoy an early visit to the night life of Auckland City.
The other teams arrived throughout Sunday from all parts of the country in time to gather at the golf club for their first look at the course and practice round.
Regretfully the Auckland weather didn’t play its part and rain dampened the course and the spirits of some of those braving the weather.
That was soon forgotten with old friendship renewed in the clubhouse and discussions of how the course would play on the Monday.
Monday dawned as expected to a perfect day with sunny weather expected for the rest of the week.
After day one Otago held the early lead in the prestigious Gross Team’s competition by five shots from Canterbury and fourteen to Auckland.
Hawkes Bay led in the Nett and the Stableford with Otago a narrow one point leader in the Par from Southland.
In the individual Gross Middle Districts Matt Pickering led by two from Aorangi’s Riegardt Duplessis and Waikato’s off province substitute, Pukekohe club member Joshua Cassin.
Matt also led the Nett, Stableford and Par leaving not too much for anyone else to contest.

Following post round shouts from the losing association pairings it was on to the Franklin Club for an evening of entertainment provided by Auckland with a horse race evening and club facilities available for the teams to enjoy.
The Franklin Club caterer provided a restaurant quality meal, commented on by all who attended.

The Hawkes Bay stable provided the most successful horse of the evening winning three of the seven race card, billiards, eight ball and darts were also contested throughout the evening.
Tuesday morning assembly at the golf club saw a few bleary eyed players gather for the customary team and group photos prior to the 11:30am start, no major casualties from the Monday night so all began in what was to be a major reshuffle of the overnight placings.

Otago who had led so admirably after day one failed on day two and finished out of the prizes, Middle Districts continued their good form to win the General Cables Cup for Best Team Stableford.
ECANZ representative Rob Ormsby "right" holds the trophy with Schneider Electrics representative and team captain Matt Pickering

Auckland's team captain Brian Hemingway holding the Clipsal Cup for Best Team Gross, a trophy that had been taken out in previous years by Tasman who unfortunately for their title defense would find conditions not to their liking at the Pukekohe Golf Course

Waikato with the low round Par of day two would go on to win the Corys Cup for Best Team Par.
A fine result for Waikato as they had a few injuries prior to the tournament that had them scrambling late for team members.

Hawkes Bay with the Schneider/PDL Cup for Best Team Nett, Team Captain Chris Martin "right" with long serving team member and New Zealand  Secretary Scott Applegate

The supreme award and Clipsal Cup for Best Team Gross would go in favor of the Auckland team who carried the day by five shots from Wellington.
The Trophy was presented "image right" to Auckland Captain Brian Hemingway and Vice Captain Ian Vaeteru "left" by NHP’s Wholesale Channel Manager Miles Blackwood, Mr Blackwood was very impressed by the friendliness and enjoyment the players clearly gained from the event, also indicating that NHP were definitely pleased to be a supporter of this great event.

Waikato's off course substitute Joshua Cassin would prevail in the individual gross with an impressive 73 in the final round, regretfully although we were happy to have Joshua participate for the sake of the Waikato Team he would not qualify for the trophy as he was not employed in the electrical trade.
"We understand Joshua has been offered multiple apprenticeship's by the Waikato contractors to begin in time for next years Nationals"

The eventual winner would be Ron Daley Jnr from the Auckland Team “his third success in winning the Gerard Silver Salver for 36 Hole Gross Champion”The Trophy was awarded by Radcliffe Electricals Nelson Branch Manager Bryce Currie representing J.A. Russell Ltd/Radcliffe Electrical.

Gavin Clarke presents the ECANZ Cup for Best Individual Stableford, to Wellington's Grizz Kahui
We are not sure who is the happier here but clearly a popular winner.

 

The BJC Cup for Best Individual 36 Hole Nett went to Hawkes Bay's Tom Cowan presented by New Zealand Electrical Golf Accounts Manager Gavin Clarke

The Cory’s Cup for 36 Hole Individual Par was awarded to Aorangi’s Riegardt Duplessis by New Zealand Electrical Golf's Secretary Scott Applegate

Congratulations go to all whom participated in our championship, the true success of the event is the continued camaraderie enjoyed by all of the players/provinces attending.
This conviviality is borne out in the growing list of inter-provincial contests that are played out over the week, the Inter-Island Challenge Cup was won by the North in a landslide result, “of the sixteen point up for grabs the North Island would win fourteen of them”!!

The Philips Cup for a team of three players whom have played in five or more national events would go to repeat winners Auckland, from left Ron Daley Jnr "Interloper" Ken Tyree, Brian Hemingway, Brian Cronin.
The trophy was won by Auckland by the narrow margin of one point from Middle Districts.

The Kornikova Shield was happily presented to Canterbury Team Captain Angus Neaves, Auckland victorious by sixteen points on overall Nett format.

The Cook Strait Cup was won by Wellington by three points from Tasman, Bryce Currie accepting defeat to Wellington's Allan Fayen "it appears reluctantly"

The Jim Beam Cup was won by Aorangi from Canterbury by three points

The final trophy of the event the Bone of Contention was won by “a fairly jubilant” Hawkes Bay by fifteen points from Middle Districts.

Bets are paid out and the festivities continue into the night with Middle Districts providing their own version of Clubhouse Karaoke, default designated driver Jamie Dempster ferried many of the teams back to their motels in Pukekohe until we are finally politely escorted from the Golf Club at around 11:30pm.


On behalf of all of the participants we would make a special thanks to all our sponsors, the Pukekohe Golf Club members for allowing us to use their course for the two days, Bar Staff, Catering and Green Keeping Staff, Arron in the Pro Shop for doing the results, for making our tournament a great success and a memorable week for all.

A very special thanks to J.A .Russell Ltd/Radcliffe Electrical Director Mr Roger Spooner who sent his apologies for not being able to attend the prize giving.
Mr Spooner assisted the Auckland Team with generous additional support that would allow us to present the tournament to our best ability and provide a sponsors shout for all in attendance.


The Committee

Auckland Electrical Trades Golf Association